3D tisk na PORGu

V rámci robotického týmu jsme se rozhodli našim spolužákům a vyučujícím zpřístupnit 3D tisk. Pro tuto příležitost jsme vytvořili krátký formulář, do kterého můžete nahrávat 3D modely, které si chcete nechat vytisknout. Zároveň nám krátce popište, jak byste si představovali, aby výtisk vypadal.

Co je pro nás důležité:

  • Kolik kusů chcete nechat vytisknout?

  • Jak odolný by měl výtisk být?

3D výtisky nejsou nikdy 100% vyplněné, standardně je vyplněných 10 - 20 % celkového objemu modelu. Pokud potřebujete vytisknout součástku, která má být namáhána, použijte vyšší procento výplně.

  • Jaká má být kvalita modelu?

Sem uvádějte výšku vrstvy tisku - menší výška vrstvy znamená hladší povrch, ale také delší dobu tisku a více spotřebovaného materiálu.

  • Z jakého materiálu má výtisk být?

PLA - standardní materiál, lze použít prakticky na všechno. Pevný, křehký, vydrží teploty do 60 °C.
PETG - Pružnější a méně nachylný ke zlomení než PLA. Vydrží teploty do 80 °C.
ABS - Velice pevný a odolný materiál, výtisky vydrží i za vysoké teploty.
TPU - Pružný materiál, výtisky vydrží i za vysoké teploty.

  • Potřebujete nějakou specifickou barvu?

Vzhledem k tomu, že naše týmová barva je modrá, očekávejte, že většina výtisků bude v této nebo černé barvě. Pokud byste potřebovali jinou barvu, je možnost si výtisk doma nabarvit sprejem nebo modelářskými barvami. Ve výjimečných případech se dá domluvit koupě jiné barvy filamentu.

I přes obrovskou podporu našich sponzorů máme stále velmi omezený rozpočet, proto si za výtisky budeme účtovat cenu spotřebovaného materiálu, abychom mohli neustále doplňovat tiskový materiál. Cena tisku je 5 Kč za 10g vytištěného PLA. Pro cenu ostatních materiálů se na nás obraťe prostřednictvím sociálních sítí, nebo mailu. Děkujeme za pochopení.

Celý koncept je momentálně v testovacím režimu. Omluvte, prosím, jakékoliv nedostatky. Pokud byste měli návrhy na zlepšení, dejte nám prosím vědět na sociálních sítích, nebo mailu.