Historie

Všechno začalo v roce 2015 kdy Jáchym Solecký, tehdy student sexty, stejně jako mnoho dalších PORGánů před ním vycestoval do USA. Studoval na partnerské škole Breck, kde ho zaujal klub robotiky. V Americe je robotika uznávaná a obvyklá aktivita pro ambiciózní studenty. Bylo hned jasné, že to je činnost jako dělaná pro PORG, kde je mnoho aktivních a motivovaných studentů se zájmem o programování a inženýrství. S podporou tehdejšího učitele fyziky Jakuba Haláčka se začala realizovat tvorba týmu. V Evropě jich je aktuálně pouze sedm včetně nás, v roce 2015 byly jenom tři. Naše škola navíc ani neměla prostory, ve kterých by se dal robot postavit. Nejprve tým pracoval ve fyzikální laboratoři, později dostal vlastní prostory v bývalé výtvarně. Jako jméno bylo zvoleno R. U. R. dle hry, kde se slovo "robot" poprvé objevilo.

Naše první soutěž byla velmi úspěšná, robot byl velmi jednoduchý a neprofesionální (kolečka od kočárku apod.), ale na přejíždění překážek a bránění ostatních robotů byl ideální. To týmu zajistilo nejen titul pro nejlepšího nováčka, ale i tzv. "Wild Card" (divokou kartu), která povolila týmu postoupit do celosvětového finále v St. Louis. Tento výsledek zůstává dodnes naším nejlepším.

Další zajímavá soutěž byla v roce 2019. Robot byl již sofistikovanější, ale s tím přišly vlastní komplikace. Přibyly systémy na střelbu i základní automatizace. Náš výtvor byl konečně pořádným účastníkem soutěže a poprvé jsme to mohli myslet opravdu vážně. Tou dobou už na robotovi pracoval dvacetičlenný tým. Poprvé začalo brát úspěch robota do svých rukou oddělení programátorů, které se mohlo do tohoto ročníku realizovat pouze na triviálních úkolech. V Americe však různé mechanismy z nejrůznějších důvodů přestaly fungovat a náš robot sloužil opět pouze pro pohyb po hrací ploše a defenzívu.

Ani toto už si ale aktuální členové týmu nepamatují. V roce 2020 přišla pandemie koronaviru, která nám ve jako občanům EU zabránila v účasti na soutěži, a o rok později ani nebyla vyhlášena. Všichni nadšení robotici z předchozích let již odmaturovali a soutěže se tedy nemohli zúčastnit. Dokonce ani učitel fyziky, který celou aktivitu vedl, už na škole není. Pro robotiku na PORGu to téměř znamenalo konec. Nezbyl jediný účastník ani mentor.

Vystaveni této nepřijatelné situaci pro tak populární a úspěšnou aktivitu se rozhodli dva bývalí studenti PORGu a nadšenci pro robotický kroužek, vdechnout týmu R.U.R. nový život. S robotem uspořádali náborovou akci pro studenty tehdejší kvarty a kvinty, ukázali jim, co robot umí a jaké jsou jejich ambice. Nábor byl úspěšný, přihlásili se mechanici i programátoři z řad studentů a vytvořili úplně nový tým.